Contact Form 7 to Database - en to sv_SE translation catalogue (200 entries)

en: " should not contain double-quotes (")
sv_SE: "Ska inte innehålla dubbla citattecken (")

en: #Rows (of maximum above) visible in the Admin datatable
sv_SE: #Rader (av maximalt ovan) visas i Admin datatabell

en: (Creates a security hole)
sv_SE: (Skapar en säkerhetshål)

en: (Did you know: you can create your own short code)
sv_SE: (Visste du att: du kan skapa dina egna kortkoder)

en: (WARNING: This plugin may not work properly with versions earlier than MySQL 5.0)
sv_SE: (Varning: Detta plugin kanske inte fungerar ordentligt med MySQL versioner innan 5.0)

en: (WARNING: This plugin may not work properly with versions earlier than PHP 5.2)
sv_SE: (Varning: Detta plugin kanske inte fungerar ordentligt med PHP versioner innan 5.2)

en: * Select a form *
sv_SE: * Välj ett formulär *

en: * Select a short code *
sv_SE: * Välj en kortkod *

en: <strong>Copy</strong> the text from
sv_SE: <strong>Kopiera</strong> texten från

en: <strong>Save</strong> the script
sv_SE: <strong>Spara</strong> skriptet

en: Add Column
sv_SE: Lägg till kolumn

en: Administrator
sv_SE: Administratör

en: Advanced Export
sv_SE: Avancerad Exportering

en: After
sv_SE: Efter

en: All
sv_SE: Alla

en: Allow Any Function in Short Codes
sv_SE: Tillåt alla funktioner i Kortkoder

en: Allow RSS URLs
sv_SE: Tillåt RSS URLer

en: Anyone
sv_SE: Alla

en: Are you sure you want to delete all the data for this form?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla data för detta formulär?

en: Author
sv_SE: Författare

en: Backup Form to CSV File
sv_SE: Backup Form till CSV-fil

en: Backup a form into a CSV file that can be re-imported without loss of data.
sv_SE: Säkerhetskopiera ett formulär till en CSV-fil som kan återimporteras utan förlust av data.

en: Because the generated URL would be too long, you must use this alternative function and add its script to your Google Spreadsheet
sv_SE: Eftersom den genererade URL:en skulle bli för lång, måste du använda denna alternativa funktionen som lägger till sina script i ditt Google-kalkylark

en: Before
sv_SE: Före

en: Build Short Code
sv_SE: Bygg kortkod

en: CSS style
sv_SE: CSS stil

en: Can Edit/Delete Submission data
sv_SE: Kan redigera/radera insänd data

en: Can See Submission data
sv_SE: Kan se insänd data

en: Can See Submission when using shortcodes
sv_SE: Kan se insänd data vid användning av kortkoder

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot perform operation because jQuery is not loaded in this page
sv_SE: Kan inte utföra operationen pga. att jQuery inte är inladdat på denna sida

en: Capture form submissions from Contact Form 7 Plugin
sv_SE: Ta in data från Contact Form 7 Plugin

en: Capture form submissions from Fast Secure Contact Form Plugin
sv_SE: Ta in data från Fast Secure Contact Form Plugin

en: Capture form submissions from Gravity Forms
sv_SE: Ta in data från Gravity Forms

en: Capture form submissions from JetPack Contact Form
sv_SE: Ta in data från JetPack Contact Form

en: Choose <strong>Spreadsheet</strong>
sv_SE: Välj <strong>kalkylblad</strong>

en: Click on a cell A1 in the Spreadsheet (or any cell)
sv_SE: Klicka på en cell A1 i kalkylbladet (eller någon annan cell)

en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

en: Customize the output by creating a Google Spreadsheet Function call with additional options
sv_SE: Anpassa resultatet genom att skapa ett Google Spreadsheet Funktionsanrop med ytterligare alternativ

en: Database
sv_SE: Databas

en: Database Options
sv_SE: Databasinställningar

en: Date-Time Display Format
sv_SE: Datum-tid visningsformat

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete All This Form's Records
sv_SE: Radera all data från detta formulär

en: Delete Column
sv_SE: Radera kolumn

en: Delete any text that is already there
sv_SE: Ta bort all text som redan finns

en: Did you know: This plugin captures data from both these plugins:
sv_SE: Visste du att: Detta plugin hämtar data från dessa plugins:

en: Did you know: You can add this data to your posts and pages using these shortcodes:
sv_SE: Visste du att: Du kan lägga till data till dina inlägg och sidor med dessa kortkoder:

en: Do not save <u>fields</u> in DB named (comma-separated list, no spaces)
sv_SE: Spara inte <u>fält</u> i DB med namn (kommaseparerat lista, utan mellanslag)

en: Do not save <u>forms</u> in DB named (comma-separated list, no spaces)
sv_SE: Spara inte <u>formulär</u> i DB med namn (kommaseparerat lista, utan mellanslag)

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Drop this plugin's Database table on uninstall
sv_SE: Ta bort detta pluginets databastabell vid avinstallation

en: Edit Data Mode
sv_SE: Redigera Dataläge

en: Editor
sv_SE: Redaktör

en: Enter in the cell the formula:
sv_SE: Skriv in cell formel:

en: Enter this function into a cell in your Google Spreadsheet:
sv_SE: Ange denna funktion i en cell i Google Spreadsheet:

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error: "
sv_SE: Fel: "

en: Error: "FIELD": "Num Rows" must be a positive integer
sv_SE: Fel: "FIELD": "Num Rader"  måste vara ett positivt heltal

en: Error: "FIELD": "Start Row" must be a positive integer
sv_SE: Fel: "FIELD": "Start Rad"  måste vara ett positivt heltal

en: Error: "FIELD": if you provide a value for "Start Row" then you must also provide a value for "Num Rows"
sv_SE: Fel: "FIELD": om du anger ett värde för "Start Rad" måste du också ange ett värde för "Num Rader"

en: Error: WP User and Password are required for the Google Spreadsheet to pull data from your WordPress site.
sv_SE: Fel: WP Användare och lösenord krävs för att Googles kalkylark ska kunna hämta data från din Wordpress webbplats.

en: Error: [cfdb-html] has empty Template. It will not output anything.
sv_SE: Fel: [cfdb-html] har en tom template. Den kommer inte visa någonting.

en: Error: no form is chosen
sv_SE: Fel: inget formulär är valt

en: Error: plugin "Contact Form to DB Extension" requires a newer version of PHP to be running.
sv_SE: Fel: pluginet "Contact Form to DB Extension" kräver en nyare version av PHP för att köras.

en: Excel CSV for Japanese (Shift-JIS)
sv_SE: Excel CSV för japanska (Shift-JIS)

en: Existing Form
sv_SE: Befintligt formulär

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export File
sv_SE: Exportera fil

en: Export URLs instead of file names for uploaded files
sv_SE: Exportera URLs istället för filnamn för uppladdade filer

en: Export and Short Code Builder
sv_SE: Export och kortkod byggare

en: File
sv_SE: Fil

en: Formats
sv_SE: Format

en: Generate [submit_time] tag for Contact Form 7 email
sv_SE: Generera [submit_time] taggen för Contact Form 7 email

en: Generated Export Link:
sv_SE: Generera exportera-länk:

en: Generated Google Spreadsheet Function:
sv_SE: Generated Google Spreadsheet Funktion:

en: Generated Short Code:
sv_SE: Genererad kortkod:

en: Get code
sv_SE: Få koden

en: Go to <strong>Tools</strong> menu -> <strong>Script Editor...
sv_SE: Gå till <strong>Verktyg</strong> menyn-> <strong>Script Editor...

en: Google Login for Upload
sv_SE: Goodle login för uppladdning

en: HTML Table Formatting
sv_SE: HTML tabellformatering

en: HTML class
sv_SE: HTML klass

en: HTML id
sv_SE: HTML-id

en: Hide Credentials
sv_SE: Göm Referenser

en: How to Set up Google Spreadsheet to pull data from WordPress
sv_SE: Hur du sätter upp Google Spreadsheet för att hämta data från WordPress

en: How to create a translation
sv_SE: Hur du skapar en översättningsfil

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import CSV File into Form
sv_SE: Importera CSV-datafil

en: Include Header Row
sv_SE: Inkludera titelrad

en: Invalid:
sv_SE: Ogiltig:

en: Item Title
sv_SE: Titel

en: JS var name
sv_SE: JS var namn

en: Limitation: extremely large numbers of records in your form may cause the export operation on your server to run out of memory, thereby not giving you all the rows.
sv_SE: Begränsning: extremt stort antal poster i formuläret kan orsaka att exporten på din server kör slut på minne, och därmed inte ger dig alla rader.

en: Limitation: this will not export file uploads.
sv_SE: Begränsning: detta kommer inte att exportera filuppladdningar.

en: Log into Google Docs and create a new Google Spreadsheet
sv_SE: Logga in på Google Docs och skapa ett nytt Google-kalkylark

en: Login Failed
sv_SE: Login misslyckades

en: Maximum number of rows to retrieve from the DB for the Admin display
sv_SE: Maximalt antal rader som ska hämtas från databasen för visning i administratörsläge

en: Minimal version of PHP required:
sv_SE: Kräver följande version av PHP:

en: Missing Zend Framework
sv_SE: Saknar Zend Framework

en: Missing form parameters
sv_SE: Saknas parametrar för formulär

en: MySQL Version
sv_SE: MySQL version

en: New Form
sv_SE: Nytt Formulär

en: New Google Spreadsheet
sv_SE: Nytt Google Spreadsheet

en: No form submissions in the database
sv_SE: Inga meddelanden i databasen

en: No such file.
sv_SE: Ingen sådan fil.

en: Num Rows
sv_SE: Num Rader

en: Optional HTML/Javascript after the short code output
sv_SE: Valfria HTML/Javascript efter kortkods-utdata

en: Optional HTML/Javascript before the short code output
sv_SE: Valfria HTML/Javascript framför kortkods-utdata

en: Optional: provide a WP login for the link to work without being already logged in
sv_SE: Tillval: ge en WP inloggning för länken till arbetet utan att redan vara inloggad

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: PHP Version
sv_SE: PHP version

en: PHP function or class
sv_SE: PHP-funktion eller klass

en: Per-entry HTML using ${field name} variables
sv_SE: Per-post HTML med hjälp av ${field name} variabler

en: Provide a WP login for the Google Spreadsheet to use to connect to your WP site
sv_SE: Tillhandahåll en WP inloggning till Google kalkylarket för att använda till att ansluta till din WP site

en: Query:
sv_SE: Databasfråga:

en: Rate this Plugin
sv_SE: Betygsätt detta plugin

en: Reference
sv_SE: Referens

en: Remove _wpcf7 columns
sv_SE: Avlägsna _wpcf7 kolonner

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Rename Form
sv_SE: Byt namn på formulär

en: Replace <strong>&lt;password&gt;</strong> with your <em>WordPress</em> password
sv_SE: Ersätt <strong>&lt;lösenord&gt;</strong> med ditt <em>WordPress</em> lösenord

en: Requires code installed in your Google Spreadsheet script editor.
sv_SE: Kräver att koden är installerad i din Google-kalkylark Skriptredigeraren.

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Returned entries %s to %s of %s entries in the database
sv_SE: Returnerade uppslag %s till %s av %s uppslag i databasen

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Cookie Data with Form Submissions
sv_SE: Spara data från Cookies vid sändning av formulär

en: Save only cookies in DB named (comma-separated list, no spaces, and above option must be set to true)
sv_SE: Spara bara Cookies i DB med namn (kommaseparerat lista, utan mellanslag, och alternativet ovan måste vara satt till sant)

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: See instructions.
sv_SE: Se bruksanvisning.

en: Setting up a Google Spreadsheet to pull in data from WordPress requires these manual steps:
sv_SE: För att ställa in ett Google Spreadsheet för att dra in data från Wordpress krävs dessa manuella steg:

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Short Code
sv_SE: Kortkod

en: Show line breaks in submitted data table
sv_SE: Visa radbyten i tabellen för insänd data

en: Show the query used to display results
sv_SE: Visa databasfrågan som användes för att visa resultaten

en: Start Row (0)
sv_SE: Start Rad (0)

en: Subscriber
sv_SE: Prenumerant

en: System Settings
sv_SE: Systeminställningar

en: THIS SCRIPT FILE
sv_SE: DENNA SKRIPTFIL

en: Table Headers
sv_SE: Tabellrubriker

en: Timezone to capture Submit Time. Blank will use WordPress Timezone setting. <a target="_blank" href="http://www.php.net/manual/en/timezones.php">Options</a>
sv_SE: Tidzon att fånga in Tid. Tomt kommer att använda Wordpress Tidszonsinställning. <a target="_blank" href="http://www.php.net/manual/en/timezones.php">Alternativ</a>

en: Transform
sv_SE: Omvandla

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Use Custom Date-Time Display Format (below)
sv_SE: Använda anpassade datum-tid visningsformat (nedan)

en: Use Javascript-enabled tables in Admin Database page
sv_SE: Använd tabeller med stöd för JavaScript i administratörsläge

en: Valid:
sv_SE: Giltig

en: Validate submit_time
sv_SE: Validera submit_time

en: WP Password
sv_SE: WP Lösenord

en: WP User
sv_SE: WP-användare

en: Warning: "search" field ignored because FIELD is used (use one but not both)
sv_SE: Varning: "sök"-fältet ignorerat pga. att FIELD används (använd en, men inte båda)

en: Warning: the function includes your WP login information. Avoid sharing it.
sv_SE: Varning: funktionen inkluderar din WP-inloggningsinformation. Undvik att dela den.

en: Which fields/columns do you want to display?
sv_SE: Vilket fält/kolumner vill du visa?

en: Which rows/submissions do you want to display?
sv_SE: Vilka rader / meddelanden vill du visa?

en: Would you like to help translate this plugin into your language?
sv_SE: Vill du hjälpa till att översätta detta plugin till ditt språk?

en: You do not have sufficient permissions to access this data.
sv_SE: Du har inte tillräckliga rättigheter för att få åtkomst till denna data

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv_SE: Du har inte tillräckliga rättigheter för att besöka denna sida

en: You will now be navigated to the builder page where it will generate a function to place in your Google Spreadsheet
sv_SE: Du kommer nu att flyttas till sidan builder där det kommer att genereras en funktion för att placera i ditt Google-kalkylark

en: Your server's PHP version:
sv_SE: Din servers version av PHP:

en: [cfdb-datatable] Options
sv_SE: [cfdb-datatable] Alternativ

en: [cfdb-export-link] Options
sv_SE: [cfdb-export-link] Alternativ

en: [cfdb-html] Options
sv_SE: [cfdb-html] Alternativ

en: [cfdb-json] Options
sv_SE: [cfdb-json] Alternativ

en: [cfdb-value] Options
sv_SE: [cfdb-value] Alternativ

en: and <strong>paste</strong> it into the Google script editor
sv_SE: och <strong>klistra in</strong> det i Google script editor

en: datatable options (JSON)
sv_SE: datatabellalternativ (JSON)

en: display as
sv_SE: visa som

en: display value
sv_SE: visa värde

en: dt_options
sv_SE: dt_alternativ

en: edit
sv_SE: ändra

en: false
sv_SE: falskt

en: field
sv_SE: fält

en: field1,field2,field3
sv_SE: fält1,fält2,fält3

en: field1=Display Name 1,field2=Display Name 2
sv_SE: fält1 = Visningsnamn 1, fält2 = Visningsnamn 2

en: filelinks
sv_SE: fillänkar

en: filter
sv_SE: filtrera

en: filter expression
sv_SE: filteruttryck

en: form
sv_SE: formulär

en: function
sv_SE: funktion

en: headers
sv_SE: sidhuvuden

en: hide
sv_SE: göm

en: img
sv_SE: bild

en: limit
sv_SE: begränsning

en: link
sv_SE: länk

en: linktext
sv_SE: länktext

en: name
sv_SE: namn

en: next »
sv_SE: nästa »

en: number
sv_SE: nummer

en: orderby
sv_SE: sortera på

en: percent
sv_SE: procent

en: permissionmsg
sv_SE: medgivandemedd

en: random
sv_SE: slumpmässig

en: role
sv_SE: roll

en: search
sv_SE: sök

en: search text
sv_SE: sök text

en: show
sv_SE: visa

en: trans
sv_SE: omv

en: transform expression
sv_SE: omvandla uttryck

en: true
sv_SE: sant

en: unbuffered
sv_SE: obuffrad

en: value
sv_SE: värde

en: « prev
sv_SE: « föregående
