Development (trunk) - en to sv translation catalogue (264 entries)

en: %1$d image credit remaining. | %1$d image credits remaining.
sv[0]: %1$d crédito de imagen restante.
sv[1]: %1$d créditos de imagen restantes.

en: %1$d images have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
sv: %1$d bilder har valts (%2$d ooptimerade), med %3$d storlekar (%4$d ooptimerade).

en: %1$d images in other folders need optimizing.
sv: %1$d bilder i andra mappar behöver optimeras.

en: %1$d images in the Media Library have been selected (%2$d unoptimized), with %3$d resizes (%4$d unoptimized).
sv: %1$d bilder i Mediabiblioteket har valts (%2$d ooptimerade), med %3$d storleksförändrade (%4$d ooptimerade).

en: %1$d images in the Media Library have been selected, unable to determine how many resizes and how many are unoptimized.
sv: %1$d bilder i Mediabiblioteket har valts. Kan ej avgöra antal storlekar eller hur många som är ooptimerade.

en: %d Webp images left to rename.
sv: %d Webp-bilder kvar att döpa om.

en: %d images
sv: %d bilder

en: %d trial
sv: %d pass

en: %d trials
sv: %d pass

en: %s is disabled
sv: %s är deaktiverad

en: %s is missing
sv: %s saknas

en: %s is not writable
sv: %s är inte skrivbar

en: %s only need one, used for conversion, not optimization
sv: %s behöver endast en, används för konvertering, inte optimering

en: API Key will be validated when you save your settings.
sv: API-nyckeln kommer att valideras när du sparar dina inställningar

en: Advanced Settings
sv: Avancerade Inställningar

en: All Clear
sv: Allt Klart

en: Alternative WebP Rewriting
sv: Alternativ WebP-omskrivning

en: Amazon S3 image
sv: Amazon S3-bild

en: Automatic Cloudinary upload
sv: Automatisk Cloudinary-uppladdning

en: Azure Storage image
sv: Azure Storage-bild

en: Background color is used only if the PNG has transparency. Leave this value blank to skip PNGs with transparency.
sv: Bakgrundsfärgen används endast om PNG-bilden har transparens. Lämna detta värde tomt för att hoppa över PNG-bilder med transparens.

en: Basic Settings
sv: Grundläggande Inställningar

en: Bulk Delay
sv: Bulkfördröjning

en: Bulk Optimize
sv: Bulkoptimera

en: Bulk status has been reset, starting from the beginning.
sv: Bulkstatus har återställts, börjar från början.

en: Bulk status has been reset, the next bulk operation will start from the beginning.
sv: Bulkstatus har återställts. Nästa bulkåtgärd kommer att börja från början.

en: Choose a gallery or
sv: Välj ett galleri eller

en: Choose how long to pause between images (in seconds, 0 = disabled)
sv: Välj hur lång tid att pausa mellan bilder (i sekunder, 0 = avaktiverat)

en: Click to toggle
sv: Klicka för att slå på/av

en: Cloud Settings
sv: Molninställningar

en: Cloud Status
sv: Molnstatus

en: Cloud optimization API Key
sv: API-nyckel för molnoptimering

en: Cloudinary image
sv: Cloudinary bild

en: Conversion Settings
sv: Konverteringsinställningar

en: Conversion is only available for images in the Media Library (except WebP). By default, all images have a link available in the Media Library for one-time conversion. Turning on individual conversion operations below will enable conversion filters any time an image is uploaded or modified.
sv: Konvertering är endast tillgänglig för bilder i Mediabiblioteket (med undantag för WebP). Som standard så har alla bilder en länk i Mediabiblioteket för snabb engångskonvertering. Påslagning av individuell konvertering nedan kommer att aktivera konverteringsfiltren så fort en bild laddas upp eller ändras.

en: Convert Table
sv: Konvertera Tabell

en: Could not find %s
sv: Kunde inte hitta %s

en: Could not remove image from table.
sv: Kunde inte ta bort bild ifrån tabell

en: Could not retrieve file path.
sv: Kunde inte hämta sökväg till fil.

en: Debugging
sv: Buggkontrollerar

en: Debugging Information
sv: Avbuggar informationen

en: Deferred Optimization
sv: Uppskjuten optimering

en: Delete originals
sv: Ta bort original

en: Disable Automatic Optimization
sv: Deaktivera Automatisk Optimering

en: Disable Creation
sv: Slå av skapandet

en: Disable Optimization
sv: Slå av optimering

en: Disable Resizes
sv: Ändra inte storlekar

en: Disabled
sv: Deaktiverad

en: Do not optimize PNG images larger than this (in bytes)
sv: Optimera ej PNG-bilder större än detta (i byte)

en: Do not optimize images smaller than this (in bytes)
sv: Optimera inte bilder mindre än detta (i byte)

en: EWWW Image Optimizer could not create the tool folder
sv: EWWW Image Optimizer kunde inte skapa verktygsmappen

en: EWWW Image Optimizer could not install tools in %s
sv: EWWW Image Optimizer kunde inte installera verktyg i %s

en: EWWW Image Optimizer is supported on Linux, FreeBSD, Mac OSX, and Windows
sv: EWWW Image Optimizer stöds på Linux, FreeBSD, Mac OSX och Windows

en: EWWW Image Optimizer requires exec(). Your system administrator has disabled this function.
sv: EWWW Image Optimizer kräver exec(). Din systemadministratör har deaktiverat denna funktion.

en: EWWW Image Optimizer uses %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, and %6$s. You are missing: %7$s. Please install via the %8$s or the %9$s.
sv: EWWW Image Optimizer använder %1$s, %2$s, %3$s, %4$s, %5$s, och %6$s. Du saknar: %7$s. Var god att installera via %8$s eller %9$s.

en: Elapsed: %.3f seconds
sv: Förflutet: %.3f sekunder

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Exclude full-size images from lossy optimization
sv: Exkludera bilder i fullstorlek från destruktiv optimering

en: Exclude full-size images from metadata removal
sv: Exkludera bilder i full storlek från bortagning av metadata

en: Faster lossy optimization
sv: Snabbare destruktiv optimering

en: Filename
sv: Filnamn

en: Finished
sv: Klar

en: Finished Optimization!
sv: Optimering Slutförd!

en: Folders to optimize
sv: Mappar att optimera

en: For more details, visit the %1$s or the %2$s.
sv: För vidare detaljer, besök %1$s eller %2$s.

en: Force re-optimize
sv: Tvinga återoptimering

en: Forcing re-optimization of previously processed images.
sv: Tvingar återoptimering av tidigare behandlade bilder.

en: Full size - %s
sv: Fullstorlek - %s

en: Full size – %s
sv: Full storlek – %s

en: GIF cloud optimization
sv: Molnoptimering av GIF

en: GIF to PNG
sv: GIF till PNG

en: Galleries
sv: Gallerier

en: Gallery
sv: Galleri

en: Gallery ID
sv: Galleri-ID

en: Gallery Name
sv: Gallerinamn

en: Grand Flagallery not installed.
sv: Grand Flagallery inte installerat.

en: Graphics libraries
sv: Grafikbibliotek

en: HEX format (#123def)
sv: HEX-format (#123def)

en: Hide Conversion Links
sv: Göm Konverteringslänkar

en: Huffman Only (Faster)
sv: Endast Huffman (Snabbare)

en: If JPG quality is blank, the plugin will attempt to set the optimal quality level or default to 92. Remember, this is a lossy conversion, so you are losing pixels, and it is not recommended to actually set the level here unless you want noticable loss of image quality.
sv: Om JPG-kvalitet lämnas tomt så kommer tillägget att försöka sätta en optimal kvalitetsnivå eller falla tillbaks på en standard av 92. Kom ihåg att detta är en destruktiv komprimering, så pixlar går förlorade, och det rekommenderas inte att du sätter nivå här om du inte vill ha en synbar förlust i bildkvalitet.

en: If exec() is disabled for security reasons (and enabling it is not an option), or you would like to offload image optimization to a third-party server, you may purchase an API key for our cloud optimization service. The API key should be entered below, and cloud optimization must be enabled for each image format individually.
sv: Om exec() är deaktiverat av säkerhetsskäl (och aktivering inte är ett alternativ), eller om du vill avlasta bildoptimering till en tredjepartsserver, så kan du köpa en API-nyckel till vår molnoptimeringstjänst. Ange API-nyckeln nedan, och molnoptimering måste aktiveras för varje enskilt bildformat separat.

en: If updated versions are available below, you may need to enable write permission on the %s folder to use the automatic installs.
sv: Om uppdaterade versioner är tillgängliga nedan så kan du behöva aktivera tillstånd att skriva till mappen %s för att kunna använda automatiska installationer.

en: If you have CPU cycles to spare, go with level %d
sv: Om du kan avvara CPU-cykler så använd nivån %d

en: If you have already installed the utilities in a system location, such as %s or %s, use this to force the plugin to use those versions and skip the auto-installers.
sv: Om du redan har installerat hjälpprogrammen någonstans i systemet, så som %s eller %s, använd detta för att tvinga tillägget att använda de versionerna och hoppa över autoinstalleringen.

en: If you have disabled automatic optimization, enable this if you want Scheduled Optimization to include the latest two folders from the Media Library.
sv: Om du har deaktiverat automatisk optimering, aktivera detta om du vill att Schemalagd Optimering skall inkludera de senaste två mapparna från Mediabiblioteket.

en: If you would like to start over again, press the Reset Status button to reset the bulk operation status.
sv: Om du vill starta om, tryck på knappen Återställ Status för att återställa bulkoperationsstatus.

en: Image Optimizer
sv: Bildoptimerare

en: Image Size: %s
sv: Bildstorlek: %s

en: Image Store Optimization
sv: Bildbanksoptimering

en: Image Store Optimize
sv: Optimera Bildlbank

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: Images
sv: Bilder

en: Images will not be optimized on upload. Images may be optimized with the Bulk Optimize tools or with Scheduled optimization.
sv: Bilder kommer ej att optimeras vid uppladdning. Bilder kan optimeras med verktygen för Bulkoptimering eller med Schemalagd optimering.

en: Importing
sv: Importerar

en: Include Media Library Folders
sv: Inkludera Mappar I Mediabiblioteket

en: Insert Rewrite Rules
sv: Infoga Återskrivningsregler

en: Insertion failed
sv: Infogning misslyckades

en: Insertion successful
sv: Infogning lyckades

en: Install
sv: Installera

en: Installation Instructions
sv: Installationsinstruktioner

en: Installed
sv: Installerat

en: Intense (Slow)
sv: Intensiv (Långsam)

en: JPG background color:
sv: JPG-bakgrundsfärg:

en: JPG cloud optimization
sv: Molnoptimering av JPG

en: JPG is generally much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. PNGs with transparency are not converted by default.
sv: JPG är generellt mycket bättre än PNG för fotografier eftersom bilden komprimeras och överflödig data slängs. Transparenta PNG-bilder konverteras inte som standard.

en: JPG quality level:
sv: JPG-kvalitet:

en: JPG to PNG
sv: JPG till PNG

en: JPG to WebP conversion is lossy, but quality loss is minimal. PNG to WebP conversion is lossless.
sv: JPG till WebP-konvertering är destruktiv, men kvalitetsförlusten är minimal. PNG till WebP-konvertering är ej destruktiv.

en: JPG/PNG to WebP
sv: JPG/PNG till WebP

en: Last optimization was completed on %1$s at %2$s and optimized %3$d images
sv: Senaste optimeringen slutfördes den %1$s kl. %2$s och optimerade %3$d bilder

en: Level %d
sv: Nivå %d

en: License Exceeded
sv: Licensen har utgått

en: License exceeded
sv: Licensen har överskridits

en: Longest Match (Fast)
sv: Längsta matchning (Snabbt)

en: Lossy JPG optimization
sv: Destruktiv JPG-optimering

en: Lossy PNG optimization
sv: Destruktiv PNG-optimering

en: Media Library
sv: Mediabiblioteket

en: Migrate WebP Images
sv: Migrera WebP-bilder

en: Missing
sv: Saknas

en: Missing finfo_file(), getimagesize() and mime_content_type() PHP functions
sv: PHP-funktionerna finfo_file(), getimagesize() och mime_content_type() saknas

en: NOTE:
sv: NOTERA:

en: New images uploaded to the Media Library will be optimized automatically. If you have existing images you would like to optimize, you can use the %s tool.
sv: Nya bilder uppladdade till Mediabiblioteket kommer att optimeras automatiskt. Om du har existerande bilder som du vill optimera så kan du använda %s verktyget.

en: NextGEN/Nextcellent not installed.
sv: NextGEN/Nextcellent ej installerat.

en: No attachment ID was provided.
sv: Inget ID för bilaga har angetts.

en: No savings
sv: Inga besparingar

en: No warnings here, just do it.
sv: Inga varningar här, bara gör det.

en: Not Verified
sv: Inte Verifierade

en: Not processed
sv: Ej bearbetad

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: One path per line, must be within %s. Use full paths, not relative paths.
sv: En sökväg per rad, måste vara inom %s. Använd fulla sökvägar, inte relativa.

en: Only need one of these:
sv: Endast en av dessa behövs:

en: Operation Interrupted
sv: Operationen avbruten

en: Operation timed out, you may need to increase the max_execution_time for PHP
sv: Operationen tog för lång tid. Du kanske behöver öka max_execution_time i PHP-inställningarna

en: Optimization failed
sv: Optimering misslyckades

en: Optimization skipped
sv: Optimering hoppades över

en: Optimization stopped, reload page to resume.
sv: Optimeringen stoppades, ladda om sidan för att fortsätta

en: Optimize
sv: Optimera

en: Optimize Again
sv: Optimera Igen

en: Optimize All Images
sv: Optimera Alla Bilder

en: Optimize Everything Else
sv: Optimera Allt Annat

en: Optimize Gallery
sv: Optimera Galleri

en: Optimize Media Library
sv: Optimera Mediabiblioteket

en: Optimize images later via wp_cron, after image upload or generation is complete.
sv: Optimera bilder senare via wp_cron efter att uppladdning eller skapande av bilder är klar

en: Optimize now!
sv: Optimera nu!

en: Optimized image:
sv: Optimerad bild:

en: Optimized size – %s
sv: Optimerad storlek – %s

en: Optimizing
sv: Optimerar

en: Original Restored
sv: Original Återställt

en: Originals are never deleted, and WebP images should only be served to supported browsers.
sv: Original tas aldrig bort, och WebP-bilder skall endast servas till webbläsare som stöder formatet.

en: PNG cloud optimization
sv: Molnoptimering av PNG

en: PNG is generally better than GIF, but animated images cannot be converted.
sv: PNG är generellt bättre än GIF, men animerade bilder kan inte konverteras.

en: PNG is generally better than GIF, but does not support animation. Animated images will not be converted.
sv: PNG är generellt bättre än GIF, men stödjer ej animationer. Animerade bilder kommer inte konverteras.

en: PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors. Checking this option will slow down JPG processing significantly, and you may want to enable it only temporarily.
sv: PNG är generellt mycket bättre än JPG för logotyper och andra bilder med ett begränsat antal färger. Att markera detta alternativ kommer att slöa ned JPG-bearbetningen markant, därför kanske du bara vill aktivera det temporärt.

en: PNG to JPG
sv: PNG till JPG

en: Please adjust permissions or create the folder
sv: Var god att ändra tillstånden eller skapa mappen

en: Please adjust permissions or create the folder. If you have installed the tools elsewhere on your system, check the option to %s.
sv: Var god att ändra tillstånden eller skapa mappen. Om du har installerat verktygen på annat ställe i systemet, markera alternativet att

en: Please specify a valid library option, see "wp-cli help ewwwio optimize" for more information.
sv: Var god att ange ett giltigt biblioteksalternativ, se "wp-cli help ewwwio optimize" för ytterligare information.

en: Plugin Home Page
sv: Tilläggets Hemsida

en: Plugin Status
sv: Tilläggsstatus

en: Plugin Support
sv: Tilläggssupport

en: Pngout is free closed-source software that can produce drastically reduced filesizes for PNGs, but can be very time consuming to process images
sv: Pngout är en gratis programvara med sluten källkod som kan skapa drastiskt reducerade filstorlekar för PNG, men behandling av bilderna kan vara väldigt tidskrävande.

en: Pngout was not installed: %1$s. Make sure this folder is writable: %2$s
sv: Pngout installerades inte: %1$s. Försäkra dig om att denna mapp är skrivbar: %2$s

en: Pngout was successfully installed, check the Plugin Status area for version information.
sv: Pngout installerades, kontrollera området för Tillägsstatus för att se versionsinformation.

en: Previously Optimized
sv: Tidigare Optimerad

en: Previously optimized images will be skipped by default.
sv: Tidigare optimerade bilder hoppas över som standard.

en: Provide paths containing images to be optimized using "Scan and Optimize" on the Bulk Optimize page or by Scheduled Optimization.
sv: Ange sökvägar för bilder som skall optimeras med "Skanna och Optimera" på sidan för Bulkoptimering eller genom Schemalagd Optimering.

en: Purchase an API key.
sv: Köp en API-nyckel

en: Re-optimize
sv: Återoptimera

en: Reduced by %01.1f%% (%s)
sv: Reducerad med %01.1f%% (%s)

en: Remove from table
sv: Ta bort ur tabell

en: Remove metadata
sv: Ta bort metadata

en: Removes metadata and increases cpu usage dramatically.
sv: Tar bort metadata och ökar drastiskt användningen av CPU

en: Requires Attention
sv: Kräver Åtgärd

en: Requires an EWWW Image Optimizer Cloud Subscription.
sv: Kräver en prenumeration på EWWW Image Optimizer Cloud.

en: Reset Status
sv: Återställ Status

en: Restore original
sv: Återställ original

en: Resume previous bulk operation
sv: Återuppta tidigare bulkoperation

en: Resume previous optimization
sv: Återuppta tidigare optimering

en: Return to Media Library
sv: Återgå till Mediabiblioteket

en: Rules verified successfully
sv: Reglerna verifierades framgångsrikt

en: Safe Mode is turned on for PHP. This plugin cannot operate in Safe Mode.
sv: Säkert Läge är aktiverat för PHP. Detta tillägg fungerar inte i Säkert Läge.

en: Save Changes
sv: Spara Ändringar

en: Scan and optimize
sv: Skanna och optimera

en: Scanning
sv: Skannar

en: Scanning, this could take a while
sv: Skannar, detta kan ta en stund

en: Scheduled optimization
sv: Schemalagd optimering

en: Select All
sv: Välj alla

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Page
sv: Sida för Inställningar

en: Settings saved
sv: Inställningar sparade

en: Show Optimized Images
sv: Visa Optimerade Bilder

en: Site or Network admins can use this to prevent other users from using the conversion links in the Media Library which bypass the settings below.
sv: Webbplats eller Nätverksadministratörer kan använda detta för att hindra andra användare från att använda konverteringslänkar i Mediabiblioteket som åsidosätter inställningarna nedan.

en: Skip Large PNG Images
sv: Hoppa Över Stora PNG-bilder

en: Skip Small Images
sv: Hoppa Över Små Bilder

en: Skipped image, ID:
sv: Överhoppad bild, ID:

en: Skipped:
sv: Överhoppad:

en: Speed up the lossy operations by performing less compression.
sv: Påskynda destruktiva åtgärder genom att komprimera mindre hårt.

en: Start Migration
sv: Starta Migrering

en: Start optimizing
sv: Starta optimering

en: Stop Optimizing
sv: Stoppa optimering

en: Temporary failure, seconds left to retry:
sv: Tillfälligt fel, sekunder kvar till omförsök

en: The database schema has changed, you need to convert to the new format.
sv: Databasschemat har ändrats, du behöver konvertera till det nya formatet.

en: The image to the right will display a WebP image with WEBP in white text, if your site is serving WebP images and your browser supports WebP.
sv: Bilden till höger kommer att visa en WebP-bild med WEBP i vit text, om din webbplats servar WebP-bilder samt om din webbläsare stöder WebP.

en: The migration is split into two parts. First, the plugin needs to scan all folders for webp images. Once it has obtained the list of images to rename, it will proceed with the renaming
sv: Migreringen är uppdelad i två delar. Först behöver tillägget skanna alla mappar efter webp-bilder. När en lista över bilder att döpa om har anskaffats, så kommer omdöpningsprocessen att påbörjas.

en: The plugin keeps track of already optimized images to prevent re-optimization. There are %d images that have been optimized so far.
sv: Tillägget håller reda på redan optimerade bilder för att undvika återoptimering. Det finns %d bilder som har optimerats så här långt.

en: The plugin will attempt to update image locations for any posts that contain the images. You may still need to manually update locations/urls for converted images.
sv: Tillägget kommer att försöka uppdatera sökvägar för bilder i alla inlägg som innehåller bilder. Du kan fortfarande behöva uppdatera sökvägar/URL:er för konverterade bilder manuellt.

en: There are many ways to serve WebP images to visitors with supported browsers. You may choose any you wish, but it is recommended to serve them with an .htaccess file using mod_rewrite and mod_headers. The plugin can insert the rules for you if the file is writable, or you can edit .htaccess yourself.
sv: Det finns många sätt att serva WebP-bilder till besökare med webbläsare som stöder formatet. Du kan välja vilken metod du vill, men det rekommenderas att serva dem med en .htaccess-fil som använder mod_rewrite och mod_headers. Tillägget kan infoga dessa regler åt dig om filen är skrivbar, eller så kan du redigera .htaccess-filen själv.

en: There are no images to optimize.
sv: Det finns inga bilder att optimera

en: There are too many images to display.
sv: Det finns för många bilder för att de skall kunna visas.

en: This is not a lossless conversion.
sv: Denna konvertering är inte förlustfri.

en: This will enable scheduled optimization of unoptimized images for your theme, buddypress, and any additional folders you have configured below. Runs hourly: wp_cron only runs when your site is visited, so it may be even longer between optimizations.
sv: Detta kommer att aktivera schemalagd optimering av ooptimerade bilder i ditt tema, buddypress, samt i mappar du har konfigurerat nedan. Körs timsvis: wp_cron körs endast när din webbplats besöks, så det kan dröja ännu längre mellan optimeringar.

en: This will remove ALL metadata: EXIF and comments.
sv: Detta tar bort ALLA metadata: EXIF och kommentarer.

en: This will remove the original image from the server after a successful conversion.
sv: Detta kommer att ta bort originalbilden från servern efter en lyckad konvertering.

en: Thumbnail - %s
sv: Miniatyr - %s

en: Thumbnail – %s
sv: Miniatyr – %s

en: Title
sv: Titel

en: Total Savings:
sv: Total Besparing:

en: Unable to write file
sv: Kunde inte skriva till fil

en: Unfortunately, the EWWW Image Optimizer plugin does not work with %s
sv: Tyvärr så fungerar inte EWWW Image Optimizer-tilläget med %s

en: Unoptimized Images
sv: Ooptimerade Bilder

en: Unsupported file type
sv: Denna filtyp stöds ej.

en: Updates are optional, but may contain increased optimization or security patches
sv: Uppdateringar är valfria, men kan innehålla bättre optimeringsrutiner samt säkerhetsuppdateringar

en: Use System Paths
sv: Använd Systemets Sökvägar

en: Use this to provide information for support purposes, or if you feel comfortable digging around in the code to fix a problem you are experiencing.
sv: Använd detta för att ange information i supportsyfte, eller om du känner dig bekväm med att gräva runt i koden för att fixa problem du upplever.

en: Use this tool to optimize images outside of the Media Library and galleries where we have full integration. Examples: theme images, BuddyPress, WP Symposium, and any folders that you have specified on the settings page.
sv: Använd detta verktyg för att optimera bilder som finns utanför Mediabiblioteket samt gallerier där full integrering finns. Exempel: temabilder, BuddyPress, WP Symposium, samt mappar som du har specificerat på sidan för inställningar.

en: Uses output buffering and libxml functionality from PHP. Use this if the Apache rewrite rules do not work, or if your images are served from a CDN.
sv: Använder utdatabuffring samt libxml-funktionalitet från PHP. Använd detta om Apaches omskrivningsregler inte fungerar, eller om dina bilder servas från en CDN.

en: Uses pngquant locally. Use EWWW I.O. Cloud for even better lossy compression.
sv: Använder pngquant lokalt. Använd EWWW I.O. Cloud för ännu bättre destruktiv komprimering.

en: Valid values are 1-100.
sv: Giltiga värden är 1-100

en: Verified,
sv: Verifierade,

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: WARNING: Removes metadata. Requires GD or ImageMagick. PNG is generally much better than JPG for logos and other images with a limited range of colors.
sv: VARNING: Tar bort metadata. Kräver GD eller ImageMagick. PNG är generellt mycket bättre än JPG för logotyper och andra bilder med ett begränsat antal färger.

en: WARNING: This is not a lossless conversion and requires GD or ImageMagick. JPG is much better than PNG for photographic use because it compresses the image and discards data. Transparent images will only be converted if a background color has been set.
sv: VARNING: Detta är ingen förlustfri konvertering och kräver GD eller ImageMagick. JPG är mycket bättre än PNG för fotografier eftersom bilden komprimeras och överflödig data slängs. Genomskinliga bilder kommer endast konverteras om en bakgrundsfärg är satt.

en: We have %d images to optimize.
sv: Vi har %d bilder att optimera.

en: When enabled, uploads to the Media Library will be transferred to Cloudinary after optimization. Cloudinary generates resizes, so only the full-size image is uploaded.
sv: När aktiverad, uppladdningar till Mediabiblioteket förs över till Cloudinary efter optimering. Cloudinary genererar extra storlekar, så endast bilden i fullformat laddas upp.

en: While most users will not notice a difference in image quality, lossy means there IS a loss in image quality.
sv: De flesta användare kommer inte att lägga märke till skillnad i bildkvalitet, men destruktiv betyder att det ÄR en förlust i bildkvalitet.

en: Wordpress, your theme, and other plugins generate various image sizes. You may disable optimization for certain sizes, or completely prevent those sizes from being created.
sv: WordPress, ditt tema och andra plugins genererar olika bildstorlekar. Du kan slå av optimering för olika storlekar eller förhindra att storlekarna skapas.

en: Xtreme! (Slowest)
sv: Xtreme! (Långsammast)

en: You can use the rewrite rules below to serve WebP images with Apache.
sv: Du kan använde återskrivningsreglerna nedan för att serva WebP-bilder med Apache.

en: You do not appear to have uploaded any images yet.
sv: Det verkar inte som att du har laddat upp några bilder ännu.

en: automatically
sv: automatiskt

en: command not found on your system
sv: kommandot kunde inte hittas i ditt system

en: could not move pngout
sv: kunde inte flytta pngout

en: could not set permissions
sv: kunde inte sätta tillstånd

en: default
sv: standard

en: disable
sv: deaktivera

en: enable %s to %s conversion
sv: aktivera %s till %s konvertering

en: extra PNG compression (slower)
sv: extra PNG-komprimering (långsammare)

en: extraction of files failed
sv: extraktionen av filerna misslyckades

en: manually
sv: manuellt

en: not required
sv: krävs ej

en: of
sv: av

en: optimize all galleries
sv: optimera alla gallerier

en: optimized %1$d images, usage will reset in %2$d day. | optimized %1$d images, usage will reset in %2$d days.
sv[0]: %1$d imágenes optimizadas, el tratamiento se restablecerá en %2$d día.
sv[1]: %1$d imágenes optimizadas, el tratamiento se restablecerá en %2$d días.

en: optipng optimization level
sv: optipng optimeringsnivå

en: page
sv: sida

en: png tools are disabled
sv: PNG-verktygen är deaktiverade

en: pngout optimization level
sv: pngout optimeringsnivå

en: required for automatic pngout installer
sv: krävs för automatisk pngout installation

[ctx: string will be something like "media" or "nextgen"]
en: Optimizing %1$s with a %2$d second pause between images.
sv: Optimerar %1$s med %2$d sekunders paus mellan bilder.

en: tar command not found
sv: tar kommandot kunde inte hittas

en: unknown
sv: Okänd

en: used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d day. | used %1$d of %2$d, usage will reset in %3$d days.
sv[0]: använder %1$d av %2$d, Återställer använt om %3$d dag.
sv[1]: använder %1$d av %2$d, Återställer använt om %3$d dagar.
